Jak przeprowadzić audyt mediów społecznościowych?

Audyt social media to analiza, która pozwala określić, w jakiej sytuacji znajduje się Twoja marka i do jak licznego grona odbiorców dociera.

Piękne grafiki i dobre teksty nie zawsze zagwarantują Ci sukces profili w social media. Pomimo naszych starań, zaangażowanie pod postami nie rośnie. Wtedy warto zastanowić się, czy nie przeprowadzić audytu. Dobrym posunięciem będzie przeprowadzenie audytu nawet wtedy, gdy wszystko funkcjonuje prawidłowo. Można wówczas dowiedzieć się co funkcjonuje najlepiej a co można wyłączyć z planu.

Wbrew pozorom, przeprowadzenie audytu w mediach społecznościowych nie jest takie trudne.

Na początek musisz odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego chcesz podjąć działania w mediach społecznościowych i w jaki sposób.

Potem, proponuję zastanowić się, kim są Twoi potencjalni klienci, co ich charakteryzuje, jakie treści mogą ich interesować.

(Dokument pdf ułatwiający ustalenie Twojej grupy docelowej/ profilu idealnego klienta, znajdziesz tutaj.)

Koniecznie sprawdź, czy wszystkie dane w profilach są uzupełnione. Profil, który nie wygląda profesjonalnie, nie jest aktualizowany na bieżąco (brak zdjęcia profilowego, brak zdjęcia w tle) odstrasza odbiorców.

Następnie, wziąłbym na tapetę materiały graficzne. Dołączanie zdjęć ze stocka pod każdym postem, nie jest dobrym pomysłem. Warto zainwestować w profesjonalną sesję zdjęciową, dzięki którym Twoja firma zyska kilka dobrych ujęć własnych produktów/usług czy członków zespołu. Zwróć uwagę też na szablon do grafik. Może to być logo czy inny element, który będzie jednoznacznie kojarzony z marką.

Kolejną rzeczą do sprawdzenia jest realizacja zamierzonych celów. Warto sprawdzić, czy w określonym czasie ilość fanów na stronie, zwiększyła się o zakładaną liczbę i jak wyglądają interakcje pod postami.

Pamiętaj, aby działania w social mediach były spójne z całą komunikacją Twojej marki, oraz dostosowane do Twojej grupy docelowej.

Poniżej podaje kilka elementów, które warto rozpatrzyć, aby Twój audyt komunikacji był skuteczny:

  • Czy posty publikowane są regularnie, zastanów się, może warto zwiększyć ich ilość, jakie są ich zasięgi i czy są promowane?
  • Sprawdź czy treści, które publikujesz są spójne z językiem i tonem całej komunikacji,
  • Jeśli nie organizujesz konkursów to warto zacząć to robić, to świetne sposób na zaangażowanie i aktywizację Twoich fanów.
  • Czy wchodzisz w interakcje z użytkownikami? odpowiadasz na wiadomości? używasz bota?
  • Czy materiały, które publikujesz są różnorodne? publikujesz video?

Kiedy przeanalizujesz wszystkie elementy, możesz zacząć wyciągać wnioski i wdrażać poprawki, aby od tej pory działać spójnie i przede wszystkim skutecznie. Audyt Twojej marki to punkt obowiązkowy, jeśli chcesz poznać swoje silne i mocne strony i w końcu przestać działać po omacku.