W ostatnich latach, media społecznościowe zawładnęły światem a osoby, które w nich nie istnieją, tracą bardzo dużo. Jak to się jednak ma do budowy brandu firmy, oraz do budowy marki osobistej i czy warto budować markę osobistą, jeśli w wizji mamy dużą, międzynarodową firmę?

Temat budowy marki jest jednym z gorętszych tematów na wielu szkolenaich, konferencjach czy spotkaniach biznesowych. Należy pamiętać, że struktura budowy marki osobistej nie różni się za bardzo od tej firmowej, natomiast najistotniejszy jest fakt, że nie istnieje w internecie coś, co potocznie nazywamy „profilem prywatnym”. Niezależnie od tego, czy jesteśmy tego świadomi czy nie, używając jakiejkolwiek platformy należącej do pakietu zwanego mediami społecznościowymi, stanowimy markę.

Narzędzia typu facebook, instagram, Yuotube, czy inne, pozwalają, przede wszystkim na szybkie, tanie i skuteczne docieranie do klientów, czy potencjalnych klientów. Często mówi się, że pozwalamy na demokratyzacje marketingu. Co to oznacza? Aby w prosty sposób to zobrazować, wyobraźmy sobie mały sklep odzieżowy w małej miejscowości. Jeszcze 20-30 lat temu jego głównymi klientami, byli mieszkańcy danej miejscowości i okolic. Dzisiaj, dzięki mediom społecznościowym, dany sklep może docierać do klientów w innych krajach, stając się tym samym firmą globalną.

Decydując się na wprowadzenie swojej firmy na rynek online, automatycznie otwieramy sobie drzwi na nowe możliwości. Pamiętajmy jednak o tym, aby do budowy jej wizerunku w sieci podejść strategicznie. Tak samo jak my jesteśmy postrzegani w mediach społecznościowych, tak też będzie postrzegana nasza firma. Z pewnością wpłynie to zarówno na większą rozpoznawalność, budowę zaufania jak i realnie przełoży się na sprzedaż, w momencie gdy zaczynamy być twarzą swojej firmy i się z nią oficjalnie utożsamiać. Jest kilka istotnych czynników, które warto uwzględnić przy wprowadzaniu marki  na rynek online. Przede wszystkim, musimy uwzględnić wszystkie aspekty wizualne, które wspólnie powinny ze sobą współgrać. Oznacza to, że nie tylko logo, szata graficzna strony, ale również zdjęcia i elementy graficzne na platformach mediów społecznościowych muszą być spójne.

Oprócz sprzedaży i większych możliwości w dotarciu i pozyskiwaniu klientów, ważnym elementem i korzyścią z tego płynącą, jest budowa pozycji lidera na rynku, która jest procesem bardzo złożonym, a jednocześnie łatwym w dobie internetu, pod warunkiem, że sposób komunikacji w mediach społecznościowych jest przemyślany. Tylko firma jasno komunikująca swoją pozycję na rynku ma szansę zaistnieć jako ekspert.

Marketing to nie sprint, ale maraton, podobnie zresztą jak prowadzenie firmy. Nie jest on tani, bo zarówno marketing jak i media społecznościowe są coraz droższe, lecz w dalszym ciągu jest to najbardziej efektywne pod względem kosztów narzędzie w dotarciu do klientów. Oczywiście istnieje też mnóstwo bezpłatnych narzędzi w internecie, które mamy możliwość wykorzystać, takie jak badania dotyczące chociażby rynku, które jeszcze przed „bumem” internetowym, zlecane były agencjom badawczym za ciężkie pieniądze. Nie bójmy się z nich korzystać i bądźmy elestyczni wraz ze zmieniającym się rynkiem, jeśli chcemy odnosić sukcesy. W dalszym jednak ciągu ogromna liczba przedsiębiorców, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak odpowiednio prowadzony chociażby fanpage na facebooku i kampanie na nim ustawione, mogą wygenerować klientów. Osoby, które nie wiedzą, jak się do tego zabrać, zapraszam do kontaktu.