Bez względu na rodzaj prowadzonej działalności media społecznościowe to narzędzie marketingowe, które może pomóc Twojej marce, ze względu chociażby na skalę wielkości jaką się charakteryzuje. Każdego dnia, z portali mediów społecznościowych korzysta ponad 3,2 miliarda użytkowników. Dają one możliwość odróżnienia się od konkurencji w najbardziej opłacalny sposób. Właściwie zastosowane wiedzy marketingowej uskuteczni cały ten proces i może zmaksymalizować konwersje przy możliwie najniższych kosztach. Kampanie w mediach społecznościowych dla firm mogą stać się przytłaczające, zwłaszcza jeśli nie wiesz od czego zacząć. Oto pięć ważnych kroków na początek.

1. Jaki jest twój cel w mediach społecznościowych?

Samo utworzenie profilu i opublikowanie informacji o produkcie nie jest już wystarczające. Konieczne jest zaangażowanie i komunikowanie się ze społecznością. Bez budowania strategii i celów nie będziesz wiedział, czy osiągasz któryś ze swoich celów. Często wskaźniki KPI są refleksją, ale ważne jest, aby cofnąć się o krok i zdecydować, jaki powinien być główny cel kampanii w mediach społecznościowych. Kuszące jest wybranie wszystkich czterech czynników z poniższej listy, ale to trochę ambitne. Bezpieczniejszym podejściem jest wybranie takiego, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom biznesowym:

 • Zaangażowanie: kliknięcia, polubienia, udostępnienia, komentarze i wzmianki o Twojej marce.
 • Zasięg: liczba obserwujących, wyświetlenia i ruch w sieci.
 • Konwersje: przychody ze sprzedaży, współczynnik konwersji potencjalnych klientów i konwersje niebędące przychodami.
 • Lojalność klientów: koszty potencjalnej sprzedaży, problemy rozwiązane i wartość klienta w całym okresie jego użytkowania.

2. Zrozumieć swoich klientów

Teraz, gdy masz na myśli cel, następnym krokiem jest ustalenie profilu klienta. Poświęć czas na to aby dowiedzieć się, kim on jest, czym jest zainteresowany i gdzie możesz go znaleźć. Ważne jest, aby być szczegółowym i konkretnym, ale wyniki mogą stać się przytłaczające, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz. To ćwiczenie ma na celu pomóc w zrozumieniu, kto jest twoim rynkiem docelowym, abyś mógł skutecznie z nimi współpracować. Rozważ następujące cechy:

 • Wiek
 • Płeć
 • Edukacja
 • Zawód
 • Wymagania
 • Zainteresowania
 • Lokalizacja

3. Analiza konkurencji

Jest to krok, o którym wielu często zapomina, ale jest ważny. Nie spiesz się, aby zidentyfikować swoich konkurentów w mediach społecznościowych. Zwróć uwagę na to, jakie kampanie społecznościowe realizują, siłę ich wpływów społecznych (obserwujących i zaangażowania) oraz częstotliwość i terminy ich postów. Musisz wiedzieć, co robią dobrze i co psują, aby dowiedzieć się, jak odróżnić własne kampanie. Zachowaj te informacje w dokumencie, do którego możesz łatwo się odwoływać i co kwartał aktualizować.

4. Wybierz swoje kanały społecznościowe

Według nadzwyczajnego konsultanta Petera Druckera: „Wydajność działa właściwie; skuteczność to robienie właściwych rzeczy. ” Na początku skup się na jednym lub dwóch kanałach społecznościowych. Pamiętaj, że każda platforma ma inny cel i jest przeznaczona dla różnych odbiorców. Profile społecznościowe, na których się koncentrujesz, powinny być kierowane na ulubione miejsca spotkań online Twoich klientów. Jeśli masz całkowitą pewność, od czego zacząć, zacznij od jednego z następujących kanałów:

5. Zoptymalizuj swoje kampanie w mediach społecznościowych

Teraz, gdy masz wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć, możesz przygotować strategię i przeprowadzić następną kampanię społeczną swojej firmy.

Opracuj plan

W fazie rozwoju będziesz musiał rozpocząć od badań. W szczególności będziesz musiał zidentyfikować swoich klientów i konkurentów. Na jakie kampanie odpowiadają Twoi klienci? Czy konkurencja przeprowadziła kampanię społeczną? Jeśli tak, to co oni zrobili do tej pory? Co się zadziałało, a co nie?

Następnym krokiem jest sfinalizowanie pomysłu. Ustal zatem budżet na ten cel. Jeśli Twoim celem jest zwiększenie ruchu na sklepie, zwiększenie sprzedaży, czy poszerzenie świadomości na temat Twojej marki, budżet musi być dostosowany. Przypisując wartość liczbową swoim celom, może później ocenić i przeanalizować sukces zakończonej kampanii.

Promuj kampanię

Aby zwiększyć ruch na sklepie, będziesz musiał promować swoją kampanię. Nie rób tego na wszystkich dostępnych platformach mediów społecznościowych, ale skup się na tych, na którym są Twoi odbiorcy. Dlatego też ważne jest, abyś na samym początku przeanalizował rynek i ustalił profil swojego idealnego klienta.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci w byciu skutecznym w Mediach Społecznościowych.